חרדות למשקלן: הנשים החרדיות שהחליטו להילחם בעודף המשקל

הציבור החרדי נאבק בתופעת המשקל העודף כבר שנים רבות. בדיקה גנטית פשוטה ופורצת דרך מסייעת לנבדק לזהות את המאכלים המזיקים לו ואת המאכלים הבריאים לו כובשת כעת את הרחוב החרדי

החרדיות כבר לא משלימות עם הקילוגרמים המיותרים

מאז שדניאלה בת ה- 31, בחורה חרדית מצפת זוכרת את עצמה, היא לא אהבה את המראה העגלגל שלה. אותו מראה שאגר עוד ועוד עודפי משקל עם השנים, גם כתוצאה מהלידות.

מחקרים שנעשו במגזר החרדי בשנים האחרונות מראים כי , אחוז הסובלים מעודף משקל והשמנת יתר נמצא בעלייה בשנים האחרונות. הסיבות הן בעיקר סביבתיות. חוסר מודעות לבריאות ותזונה נכונה, סעודות משפחתיות מרובות בימי חול, ימי שישי ושבת ובחגים ואי תשומת לב לפעילות גופנית. זה קורה במיוחד בקרב נשים שמוצאות את עצמן יולדות כל שנה ולא מספיקות לרדת בין לידה במשקל מחוסר זמן או חוסר מוטיבציה.

"התחתנתי בגיל 19 בשידוך כמובן עם בחור מישיבה נחשבת. לא אשכח עד היום את הרגע בו עמדתי מתחת לחופה בשמלת קצפת סגורה, וחכיתי להתחיל בשינוי אחרי שאתחתן. אחרי החתונה נשאבתי לחיים של רעיה טרייה טרייה שממלאה את רוב היום בניקיון, בישול, גידול ילדים לצד עבודה כמורה. לא הענקתי יותר מדי מחשבה לגוף שלי ובלי לשים לב, מצאתי את עצמי אחרי שמונה שנות נישואין, עומדת על משקל ומתפחלצת לראות שהקילוגרמים המיותרים מיום החתונה, הכפילו את עצמם".

דניאלה, כמה דיאטות עשית במשך השנים?

"וואו, שאלה טריקית. הפסקתי לספור אי שם בתחילת שנות העשרים שלי. אחרי הלידה הראשונה שלי, ניסיתי להוריד את השומן העודף של ההריון ועשיתי דיאטת ניקוי עם אורז. זה היה פשוט נורא. במשך כמה ימים נאלצתי לאכול רק אורז מלא. הרגשתי עייפה וחסרת אנרגיה ואחרי שבועיים התייאשתי. כמובן שלא הצלחתי לרדת יותר מדי במשקל". 

והמשכת לעלות במשקל?

"לצערי כן. אתם חייבים להבין שישנה מודעות מאד קטנה בחברה החרדית לתזונה ופעילות גופנית. מקיימים הרבה סעודות וארוחות מלאות באוכל, וכמובן שאי אפשר לשכוח את הילודה הגבוהה, שלא מאפשרת חזרה למשקל תקין. ועדיין, נשים חרדיות בשנים האחרונות, מתחילות להסתכל יותר ויותר בראי, מודעות לגוף שלהן ומתות לרדת במשקל".

איך ההשמנה השפיעה עלייך?

"לא הייתי מסוגלת להסתכל על עצמי במראה, לבשתי בגדים ענקיים כדי להסתיר את עצמי והייתה תקופה, אחרי הלידה של הבן הרביעי שלי, שהעדפתי להשאר בבית עם הילדים. מצבי הרוח שלי עלו וירדו ופשוט שקעתי יותר ויותר בעצמי. ואל תשכחו תוך כדי ניסיתי כל דיאטה חדשה שחברות המליצו לי ועדיין לא ירדתי במשקל. התסכול היה בלתי נסבל". 

נשמע נורא. מאיפה בסוף הגיעה הישועה?

"מורה שעובדת איתי באולפנה, סיפרה לי על בדיקת רוק גנטית להתאמת תזונה וירידה במשקל, בלי דיאטות מתסכלות וקשות, רק מהיכרות עם איך הגוף שלי עובד. דוח ההמלצות של הבדיקה גילה לי למשל שלמרות שנמנעתי משומנים, הגוף שלי מפרק אותם כראוי ושאני יכולה לאכול גבינות פרמזן וגאודה, שכל כך אוהבת. מצד שני, פירוק הפחמימות שלי גרוע והומלץ לי לנסות להוריד פסטה ולחם מקמח לבן".

כמה קילוגרמים הורדת בסה"כ ובכמה זמן?

"אחרי שלמדתי אילו מאכלים טובים לי וממה כדאי לי לברוח, ירדתי 12 קילו בחצי שנה. שנה אחרי אני עם 20 קילו פחות, מאושרת, בעלת ביטחון עצמי ובעיקר אוהבת את מי שמסתכלת עלי במראה גם אם היא לא דוגמנית על. והכי מצחיק שהשמועה על כך שירדתי במשקל עשתה לה כנפיים וחברות שלי ובני משפחה, ניסו גם כן את הבדיקה והגיעו לתוצאות מדהימות". 

דברו איתנו עכשיו
WordPress Image Lightbox Plugin
דילוג לתוכן