האם אתה בחרת בסיגריה או שהסיגריה בחרה בך בגלל הגנטיקה?

כולנו יודעים שעישון מזיק לבריאות ורובינו חושבים בטעות שהסיבות שלו הן חברתיות. ישנם גנים שקשורים ליכולת ליהנות מעישון ולפתח התמכרות לניקוטין

בוא לבדוק אם יש לך נטייה לעשן

זה לא משנה באיזו קבוצת מעשנים אתם נמצאים: כבדים או קלים, אל תאשימו בעישון שלכם את ההורים שעישנו בבית, את החברים מהתיכון או את החיילים בחטיבה שלכם. אל תלקו את עצמכם יותר מדי על העובדה שאתם חלשי אופי או לא מצליחים לדחות סיפוקים. אם אתם מחפשים "מישהו" להאשים, תאשימו את הגנים שלכם.  

ניקוטין הוא סם פסיכואקטיבי ממריץ המצוי בצמח הטבק ובצמחים נוספים. הוא נוצר בשורש הצמח ונאגר בעליו. ניקוטין מופיע בצורתו הטהורה כנוזל בעל ריח אופייני ומשנה את צבעו לחום בחשיפה לאוויר. זהו חומר ממכר, שנספג בדם ומתפשט בגוף תוך שניות, ובעל השפעות שליליות על הבריאות.

מחקרים מראים כי, ישנם גנים הקובעים אם יש לנו נטייה לעשן או לא. החדשות מבוססות על מחקר שזיהה גרסאות גנטיות הקשורות לסבירות העישון ולמספר הסיגריות שאנשים מעשנים ביום. הניתוח שנערך על כמה מחקרים חשובים, אישר את הקשר בין התנהגות עישון לשלוש גרסאות גנטיות, שתיים מהן לא זוהו קודם לכן. המחקר גם הדגיש קשר סיבתי מסובך בין נוכחות של וריאנטים אלה, התנהגות עישון וסרטן ריאות. חשוב להדגיש כי קיום הווריאציות הגנטיות אינו אומר שמישהו יהיה מעשן, אלא שהווריאציות קשורות בסבירות מוגברת לעישון.

ואם נרד לעומק הגנטיקה שלנו, בגופנו נמצא הגן CHRNA5, המקודד לקולטן הנקשר לניקוטין בתא וקשור ליכולת ליהנות מעישון ולפתח התמכרות לניקוטין.

אז איך נדע אם יש לנו נטייה לעשן או לא?

בדיקה גנטית פשוטה יכולה לאתר רגישות גנטית העשויה להשפיע על עישון, כלומר נטייה להתמכרות. מי שמעשן והתגלתה אצלו הנטייה הזו, מקבל מלבד כמובן המלצות להפסיק לעשן גם המלצות לתזונה נכונה שתאזן את הגוף. מי שלא מעשן – מומלץ לו להימנע מחשיפה לסיגריה ראשונה.  

 

דברו איתנו עכשיו
WordPress Image Lightbox Plugin
דילוג לתוכן